قندعسل

 
انگور بهترین میوه برای لاغری
نویسنده : سحر - ساعت ٧:٤٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ فروردین ۱۳۸۸
 

کارشناسان تغذیه می گویند

انگور بهترین میوه برای کسانی است که می خواهند لاغر شوند.
به گزارش ایسنا,انگور دارای خواص دارویی و درمانی بسیاری زیادی است.
این میوه خون را تصفیه کرده و بسیار مقوی و مغزی است . همچنین سینه و ریه را صاف و تمیز و برطرف کننده یبوست است. انگور برای درمان ورم معده و روده مفیدست و برای رفع اسهال خونی از انگور استفاده می شود.
انگور بهترین میوه برای کسانی است که می خواهند لاغر شوند و بدن خود را از سنگهای صفراوی و مسمومیت های مزمن (مسمومیت از سرب با جیوه) پاک کنند.


 
 
نوزادی که دربیداری می‌تواند نفس بکشد اما در خواب نه!
نویسنده : سحر - ساعت ٢:٤٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ فروردین ۱۳۸۸
 

پزشکان بیمارستان کودکان تورنتو در کانادا، عملیات پیوند قلب به یک نوزاد دختر یک ماهه را به دلیل زنده ماندن نوزاد اهدا کننده متوقف کردند.
پدر و مادر « کلی» نوزاد دوماهه‌ای که از نارسایی تنفسی رنج می‌برد، موافقت کرده بودند به دلیل ناامیدی پزشکان نسبت به زنده ماندنش، قلب او به نوزاد دیگری پیوند زده شود.
اما پس از آنکه دستگاه‌های کمک تنفسی از نوزاد جدا شد، برخلاف انتظار پزشکان، وی به تنفس طبیعی ادامه داد.
هر دو نوزاد، هم اکنون در بخش ویژه تحت نظر هستند.
پدر و مادر «کلی» شب گذشته، خود را آماده وداع همیشگی با فرزندشان کرده بودند، تا بدینوسیله، جان کودک دیگری را نجات دهند، اما تقدیر بر این بوده که کلی همچنان به زندگی خود ادامه دهد.
«کلی» از یک نارسایی مغزی با عنوان Joubert Syndrome رنج می‌برد، او هنگام بیداری می‌تواند شخصا نفس بکشد، اما هنگام خواب نیاز به دستگاه تنفسی دارد.
پزشکان معتقدند، اگر «کلی» به زندگی عادی خود ادامه دهد، پدر و مادر «لیلین»، نوزاد دریافت کننده، باید منتظر اهدا کننده دیگری باشند.
 


 
 
آیا میدانید حضرت یوسف (ع) بعد از فوت چگونه دفن شدند؟
نویسنده : سحر - ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ فروردین ۱۳۸۸
 


درمورد محل دفن حضرت یوسف(ع)شیخ طبرسی(ره)درتفسیرخود نقل کرده:چون حضرت یوسف ازدنیا رفت،اورا درتابوتی ازسنگ مرمر نهاده و میان رود نیل دفن کردند وعلتش این بود که چون آنحضرت ازدنیا رفت،مردم مصربه نزاع برخاسته وهردسته ای می خواستند تا جنازه آن حضرت را در محله خود دفن کنند واز برکت آن پیکرمطهر بهره مند گردند وسرانجام مصلحت دیدند جنازه را دررود نیل دفن کنند تا آب نیل ازروی آن بگذرد وبه همه شهر برسد تا مردم در این بهره یکسان باشند وبرکت آن جنازه بطور مساوی به همه مردم برسد،واین قبرتا زمان حضرت موسی(ع)هم چنان دررود نیل بود تا وقتی که آن حضرت بیامد واو را از نیل بیرون آورد وبه فلسطین برد.


 
 
اقامت درکاخ مرده ای به نام صدام لعنه الله علیه
نویسنده : سحر - ساعت ٢:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ فروردین ۱۳۸۸
 

عصر ایران- تازه عروس و دامادها با پرداخت شبی 220 دلار می توانند ماه عسل خود را در اتاق خواب های کاخ صدام، دیکتاتور سابق عراق، سپری کنند.

به گزارش عصر ایران (asriran.com) به نقل از روزنامه تایمز لندن، مسوولان گردشگری عراق در ابتکاری تازه برای جذب گردشگران داخلی و خارجی اعلام کردند: "تازه عروس و دامادها از این پس می توانند ماه عسل خود را در یکی از کاخ های رئیس جمهور سابق عراق در شهر «حله» واقع در 60 مایلی حنوب بغداد سپری کنند."

به گفته مقامات گردشگری عراق، هزینه اقامت عروس و دامادها در اتاق خواب صدام در این کاخ معادل شبی 220 دلار است.

این کاخ با برخورداری از چلچراغ ها و اتاق خواب های بزرگ شهرت فراگیری یافته و اتاق های آن که زمانی مورد استفاده گارد ویژه صدام قرار می گرفت به یک هتل مجلل با تلویزیون های بزرگ تبدیل شده است.

حسین کادیم، مدیر 44 ساله این کاخ ابراز امیدواری کرد: نزدیکی این محل به بغداد و نیز شهر تاریخی بابل باعث جذب گردشگران شود."

وی با بیان اینکه این کاخ اکنون روزانه یک هزار نفر بازدیدکننده محلی دارد افزود: "هرگز نمی توانستم تصور کنم که روزی صدام برود و مردم بتوانند به اینجا بیایند. قبلاً کسانی که به اینجا می آمدند بازداشت می شدند."

یکی از جاذبه های این کاخ، یک درخت خرماست که زمانی به صدام اختصاص داشت و تنها دیکتاتور سابق اجازه داشت از میوه های آن تناول کند.

براساس این گزارش پیشنهاد گذراندن ماه عسل در این کاخ با نظرات مختلفی در بین عراقی ها مواجه شده به نحوی که خالد لیزان یک عراقی که اخیراً ماه عسل خود را در سوریه گذرانده می گوید: "من فکر نمی کنم برای تازه عروس و دامادها گذراندن ماه عسل در اتاق یک شخص مرده کار راحتی باشد."


 
 
شکرخدا یادتون نره !!!!!!
نویسنده : سحر - ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸
 

روزی مردی خواب عجیبی دید، او دید که پیش فرشته‌هاست و به کارهای آنها نگاه می‌کند، هنگام ورود، دسته بزرگی از فرشتگان را دید که سخت مشغول کارند و تند تند نامه‌هایی را که توسط پیک‌ها از زمین می‌رسند، باز می‌کنند، و آنها را داخل جعبه می‌گذارند. مرد از فرشته‌ای پرسید، شما چکار می‌کنید؟!
فرشته در حالی که داشت نامه‌ای را باز می‌کرد، گفت: این جا بخش دریافت است وما دعاها و تقاضاهای مردم از خداوند را تحویل می‌گیریم. مرد کمی جلوتر رفت، باز تعدادی از فرشتگان را دید که کاغذهایی را داخل پاکت می‌گذارند و آنها را توسط پیک‌هایی به زمین می‌فرستند.
مرد پرسید: شماها چکار می‌کنید؟! یکی از فرشتگان با عجله گفت: این جا بخش ارسال است، ما الطاف و رحمت‌های خداوندی را برای بندگان می‌فرستیم.
مرد کمی جلوتر رفت و دید یک فرشته‌ای بیکار نشسته است مرد با تعجب از فرشته پرسید: شما چرا بیکارید؟! 
فرشته جواب داد: این جا بخش تصدیق جواب است. مردمی که دعاهایشان مستجاب شده ، باید جواب بفرستند، ولی فقط عده بسیار کمی جواب می‌دهند. مرد از فرشته پرسید: مردم چگونه می‌توانند جواب بفرستند؟! فرشته پاسخ داد: بسیار ساده فقط کافیست بگویند *خدایا شکرقلب


 
 
داستانی طنز
نویسنده : سحر - ساعت ۳:٥۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸
 

روزی مردی به سفر میرود و به محض ورود به اتاق هتل ، متوجه میشود که هتل به کامپیوتر مجهز است . تصمیم میگیرد به همسرش ایمیل بزند . نامه را مینویسد اما در تایپ ادرس دچار اشتباه میشود و بدون اینکه متوجه شود نامه را میفرستد . در این ضمن در گوشه ای دیگر از این کره خاکی ، زنی که تازه از مراسم خاک سپاری همسرش به خانه باز گشته بود با این فکر که شاید تسلیتی از دوستان یا اشنایان داشته باشه به سراغ کامپیوتر میرود تا ایمیل های خود را چک کند . اما پس از خواندن اولین نامه غش میکند و بر زمین می افتد . پسر او با هول و هراس به سمت اتاق مادرش میرود و مادرش را بر نقش زمین میبیند و در همان حال چشمش به صفحه مانیتور می افتد: 

گیرنده : همسر عزیزم
موضوع : من رسیدم 

میدونم که از گرفتن این نامه حسابی غافلگیر شدی . راستش انها اینجا کامپیوتر دارند و هر کس به اینجا می اد میتونه برای عزیزانش نامه بفرسته . من همین الان رسیدم و همه چیز را چک کردم . همه چیز برای ورود تو رو به راهه . فردا میبینمت . امیدوارم سفر تو هم مثل سفر من بی خطر باشه . وای چه قدر اینجا گرمه !!


 
 
جملات اتوبوسی
نویسنده : سحر - ساعت ۳:٤۳ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸
 

اگر اتوبوس داشتید روی شیشه عقب اون چی می نوشتید ؟؟؟

شتاب مکن مقصد خاک است. 

 بگذارید و بگذرید

خرم انکس که در این محنت گاه خاطری را سبب تسکین است

چه بی حساب ورق زدند صفحه ی روزگار را...

ما ز چاه آب مینوشیم دریا حسادت می کند

از بی وفایان چه بگویم که بی وفایند

تا خدا بنده نواز است به خلقش چه نیاز       می کشم ناز یکی تا به همه ناز کنم
 عجب صبری خدا دارد

عاقبت فرار از مدرسه !!! 

 

حالا شما بگید ......قهقهه 


 
 
کشف جسد مرد یخی بعد از 5000سال
نویسنده : سحر - ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸
 

جام جم آنلاین: دو کوهنورد آلمانی پیکر مردی را یافته اند که پنج هزار سال پیش در ارتفاعات آلپ بر اثر اصابت پیکان و ضربه به قتل رسیده اما با وجود گذشت این همه سال، به دلیل قرارداشتن در میان برف و یخ، نابود نشده است. تصاویری را از پیکر این مرد یخی می بینید.

این مرد 46 ساله بر اثر ضربه و تیر کمان به قتل رسیده و در ارتفاعات 3200 متری کوههای آلپ در مرز میان ایتالیا و اتریش ناپدید شده بود تا آنکه این روزها پس از کشف جسد مومیایی او ، نخستین تصاویر آن انتشار یافته است.جسد مرد یخی در سال 1991 یعنی 18 سال پیش توسط یک زوج آلمانی کشف شد و آنها او را «اوتزی» نام نهادند.

کاشفان سپس به بازسازی جسد در قالب تصاویر سه بعدی از زوایای گوناگون پرداختند و با مقایسه آن دریافتند که او با انسانهای امروز چه تفاوتهایی داشته است. یکی از آنها ، تاتو و یا دستبندهایی است که او در آن زمان در دست داشته است

«مارکو سامادلی» و «گریگور اشتاشیتز» پس از کشف جسد مرد یخی تاکنون بیش از 150 هزار قطعه عکس از او گرفته اند تا جزییات آن را در قالب طرحی به نام «پروژه فتواسکن مرد یخی» به نمایش بگذارند.

بنا بر مطالعات انجام شده توسط موسسه ریسپارمیو، این انسان اولیه در آن هنگام با یک پوست بز، کلاه و بیش از 50 تاتو که به اشکال مختلف روی بدنش نقش بسته بود، در آلپ بوده است.


یکی از نظریه هایی که روی این مومیایی بررسی می شود ،‌ به گفته دانشمندان ، موید آن است که قدمت آن به پنج هزار سال پیش می رسد.

عکسها رادرادامه مطلب ببینید . ( پرشین وی)


 
 
.مراسم ازدواج دو قورباغه
نویسنده : سحر - ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸
 

طی مراسمی در هند

2 قورباغه با هم ازدواج کردند
جام جم آنلاین: جماعتی در هند طی مراسمی برای خشنودی و جلب رضایت الهه باران 2 قورباغه را رسما به عقد هم درآوردند.
به گزارش آنانووا ، بیش از 2 هزار نفر از پیروان فرقه ای در یکی از شهرهای شمالی هند گرد هم آمدند تا در مراسم ازدواج 2 قورباغه به نام های «تندر» و «باد» شرکت کنند و به این وسیله از الهه باران خود تشکر کنند.

در این مراسم برای قورباغه ها غذای مخصوصی متشکل از مگس و پشه فراهم شده بود.پیروان این فرقه در هند برای جلب رضایت الهه باران و جلوگیری از خشکسالی این مراسم را برپا می کنند.

  واقعا که !!!!!!!!!!!
منبع پرشین وی


 
 
عشق مادر در زمان زلزله.
نویسنده : سحر - ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۱ فروردین ۱۳۸۸
 

عکسی با عنوان "عشق مادر در زمان زلزله"، اثر یک عکاس چینی که برنده مدال طلای پنجمین دوره "مسابقات بین المللی عکاسی مطبوعات چین" شده است

 

 


 
 
عکسهای بهاری
نویسنده : سحر - ساعت ۳:٤٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ فروردین ۱۳۸۸
 


 
 
نقد دینی سریال یوسف پیامبر
نویسنده : سحر - ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ فروردین ۱۳۸۸
 

یک محقق دینی: یوسف تصویر یک پیامبر الهی نیست [ March 07, 2009 ] 


خبرگزاری فارس: «حجت‌الاسلام وحیدی» مهم‌ترین ایراد مجموعه «یوسف پیامبر(ع)» را به تصویری مربوط دانست که سریال از حضرت یوسف ارائه می‌دهد که بیشتر در حد یک انسان خوب و جوانی متدین است که نمونه آن را در دوره انقلاب و دفاع‌مقدس می‌دیدیم تا یک پیامبر الهی.

«حجت‌الاسلام وحیدی» در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد سریال حضرت یوسف(ع) گفت: ابتدا باید از زحمات کارگردان دلسوز و انقلابی آقای سلحشور، که همیشه دغدغه ساخت سریال‌های مذهبی و عقیدتی را داشتند و هنر خود را در راه ترویج ارزش‌ها و معرفی الگوهای برتر بشری صرف کرد و در این راه قطعاً بی‌مهری و بی‌انصافی‌های زیادی دیده و شنیده اند، تشکر کرد. 
این محقق مسائل دینی ادامه داد: در این زمانه‌ای که همت غالب هنرمندان ما به تصویر کشیدن مسائل مبتذل عشقی، خشونت و کشمکش است، هنرمندی پیدا شده که یک سوره از قرآن را سرلوحه کار خود قرار داده و زندگی زیبای حضرت یوسف(ع) را به تصویر درآورده و با آرزوی موفقیت برای او و الگو قرار گرفتن کار او برای همه هنرمندان عزیز کشورمان نکاتی را دوستانه و از سر خیرخواهی به این سریال متذکر می‌شوم. 
وی در خصوص مهم‌ترین ایرادهای وارده به این مجموعه گفت: یوسف این فیلم تصویر یک پیامبر الهی نیست بلکه انسان خوبی است که همواره او را در اندازه جوانان متدین و خوبی که در زمان انقلاب و دفاع مقدس می‌دیدیم، ارزیابی می‌کنم. 
این محقق مسائل دینی گفت: سئوال این است که اگر بخواهیم جوانی تمام اولیای خداوند را به تصویر بکشیم، یک چیزی در حد همین یوسف است که در این فیلم می‌بینیم. توقع داشتم وقتی این سریال را نگاه می‌کردم، خود را در برابر پیامبر بزرگی ببینم که بر قلب و جانم مسلط است و هیبت او سراسر وجودم را بلرزاند. چیزی که تجربه‌اش را در بازی «آنتونی کوئین» در نقش حمزه و عمر مختار با همه وجود حس کردم. البته توقع دیدن بازی «آنتونی کوئین» را از کارگردان یوسف پیامبر نداریم. 
وی تصریح کرد: زیاد نشان دادن حضرت یوسف در این فیلم از ارزش و اعتبار حضرت کاسته و کارگردان این فیلم برای کوچک‌ترین کارها، چهره یوسف را خرج کرده است و کاری نکرده تا مخاطب با فکر و خیال خود، یوسف را پیدا و او را در ذهن خود بسازد و همین دلیل، موجب کم شدن هیبت او در دل‌ها شده است. 
وحیدی ادامه داد: هنوز یادمان نرفته که مرحوم مصطفی عقاد بدون آن که پیامبر را نشان دهد، چگونه سیمای پر نور نبی خاتم را به همه جهانیان نشان داد و بدون آن که تصویری از امیرالمؤمنین(ع) نشان دهد با نشان دادن نوک ذوالفقار آن حضرت، شجاعت و جنگ‌آوری آن امام را به رخ بینندگان کشید، خیلی از کارهای یوسف را می‌شد با نشان ندادن او، نمایش داد تا جایی که سخنان بزرگ را در سکوت می‌توان منتقل کرد. 
وی در خصوص نقش زلیخا گفت: پر رنگ شدن نقش قطام و حاشیه‌ای شدن نقش امام، که اشتباه آقای میرباقری در سریال امام علی(ع) بود، در این سریال هم تکرار شد تا جایی که زلیخا، شخصیت دوم فیلم نقش خود را پا به پای حضرت یوسف بازی کرد. به طوری که بیان می‌شود درس‌هایی که از زلیخا برای به دست آوردن معشوق و گذشت از همه چیز فراگرفته‌می‌شود، از یوسف نمی‌توان فراگرفت. این در حالی است که در سوره یوسف بیش از صد آیه مربوط به حضرت یوسف و فقط پنج آیه مربوط به مسائل زلیخا است و 95 آیه مباحث حضرت را مطرح می‌کنند. 
حجت‌الاسلام وحیدی در مورد نقش حضرت یعقوب بیان داشت: حضرت یعقوب این فیلم اصلاً در حد و قواره یک پیامبر بزرگ الهی نیست، اینکه پیامبری به خاطر گم شدن فرزند خود تمام امور پیامبری را رها و در گوشه‌ای عزلت و دست از هدایت انسان‌ها بردارد و با فرزندان خود رفتاری قهرآمیز داشته باشد و با ظاهری ژولیده و نامرتب که خلاف شأن نبوت است، منتظر دریافت خبری از یوسف خود باشد، مطلوب نیست. 
این محقق علوم دینی تصریح کرد: بارداری زنان یعقوب در دو قسمت پشت سر هم، تغییر دین فرعون مصر خیلی سریع و آسان، ازدواج، بارداری و متولد شدن فرزند یوسف در یک قسمت، بی‌توجهی یوسف به زلیخا در طول سال‌هایی که عزیز مصر شده در حالی که زلیخا برای رشد یوسف زحمت زیادی کشیده و یوسف سال‌های سال از محبت این خانم بهره‌مند بوده، از یک پیامبر الهی پذیرفتنی نیست و بعید است که وی نسبت به کسی که به این اندازه به او محبت کرده تفقدی نداشته باشد. 
وی افزود: وضعیت زننده حجاب آقایان و بانوان در این سریال، عدم معرفی فهرست منابع سناریوی سریال، نقص عصمت نبی مهم‌ترین برداشت‌های ضعیفی است که مورد استهزای مردم هم قرار گرفته است. 
این محقق مسائل دینی افزود: عدم حضور چند کارشناس قوی و خبره و مورد تأیید مراجع و بزرگان حوزه در نظارت بر نوشتن سناریوی این سریال بزرگ‌ترین ایرادی است که می‌توان به این سریال وارد کرد. 
وی در پایان از زحمات همه دست‌ اندرکاران ساخت این مجموعه و بازی خوب آقای عباس امیری و خانم کتایون ریاحی که جبران بسیاری از ضعف‌های بازی دیگران است، نهایت تشکر و قدردانی را اعلام کرد.( منبع پرشین وی)


 
 
چگونه ماهی های قرمز را نگهداری کنیم ؟
نویسنده : سحر - ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ فروردین ۱۳۸۸
 

ماهی قرمز کوچک یا همان ماهی طلایی (Goldfish) از معمول ترین ماهی هایی است که در منزل می توان از آنها نگهداری کرد. این حیوان کوچک خانگی که بسیار جذاب و دوست داشتنی است، در صورت مراقب مناسب می تواند تا چند سال در کنار ما در منزل زندگی کند. 

اما متاسفانه به خاطر قیمت ارزان آن، اغلب توجه لازم به آن نمی شود و در شرایط نامناسب نگهداری می گردد، لذا بیش از چند ماه عمر نمی کند. 
باید دانست که قیمت ارزان این ماهی های زیبا نباید با ارازن بودن جان این موجودات زیبا اشتباه گرفته شود. لذا لازم است برای فراهم آوردن شرایط مناسب زندگی آنها، مواردی را رعایت کنیم. 

ظرف نگهداری

اولین موضوعی که می تواند به عنوان یک عامل مهم در عمر بیشتر ماهی موثر باشد، محل زندگی آن است. 

ظروفی که در آنها ماهی فروخته می شود، اغلب کوچک است و نباید اشتباه کرد و ماهی ها را در همان ظروف کوچک نگاه داشت. ماهی ها به اکسیژن موجود در آب احتیاج دارند و این اکسیژن از طریق سطح هوایی که با آب در تماس است وارد آب می شود. هر چه سطح مقطع بالای تنگ کوچک تر باشد، اکسیژن کمتری می تواند وارد آب شود. 

پس سعی کنید تا آنجا که ممکن است از ظروف کوچک برای نگهداری ماهی ها استفاده نکنید.


 
 
نوروز باستانی
نویسنده : سحر - ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢ فروردین ۱۳۸۸
 

دوستان عیدباستانی نوروز بر شما مبارک باد 

نوروز به‌عنوان یک میراث فرهنگی در دوران معاصر همواره مورد توجه مردم قرار داشته و عموما هرساله برگزار می‌شده است. البته برگزاری جشن نوروز به‌صورت علنی در برخی از کشورها توسط برخی از حکومت‌ها برای مدت‌زمانی ممنوع بوده است. حکومت شوروی برگزاری جشن نوروز را در برخی از کشورهای آسیای میانه نظیر ترکمنستان، قرقیزستان و تاجیکستان ممنوع کرده بود و این ممنوعیت تا زمان میخائیل گورباچف تداوم داشت. با این وجود، مردم این مناطق نوروز را به‌صورت مخفیانه و یا در روستاها جشن می‌گرفته‌اند. همچنین برخی از مردم این مناطق برای جلب موافقت مقامات محلی نام دیگری بر روی نوروز می‌گذاشتند؛ به‌طور مثال در تاجیکستان، مردم با اتلاق جشن لاله یا جشن ۸ مارس سعی می‌کردند که آیین‌های نوروز را بدون مخالفت مقامات دولتی به جای آورند. همچنین در افغانستان، در دوران حکومت طالبان، برگزاری جشن نوروز ممنوع بود و این حکومت تنها تقویم هجری قمری را به رسمیت می‌شناخت.

منشا و زمان پیدایش نوروز، به درستی معلوم نیست، اما این جشن، قدمتی سه هزار ساله دارد و قدیمی‌ترین آیین ملی در جهان به شمار می‌رود. در برخی از متون کهن ایران ازجمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری، جمشید و در برخی دیگر از متون، کیومرث به‌عنوان پایه‌گذار نوروز معرفی شده است. ابداع نوروز در شاهنامه، بدین صورت روایت شده است که جمشید در حال گذشتن از آذربایجان، دستور داد تا در آنجا برای او تختی بگذارند و خودش با تاجی زرین بر روی تخت نشست. با رسیدن نور خورشید به تاج زرین او، جهان منور شد و مردم شادمانی کردند و آن روز را روز نو نامیدند.برخی از روایت‌های تاریخی، آغاز نوروز را به بابلیان نسبت می‌دهد. بر طبق این روایت‌ها، رواج نوروز در ایران به ۵۳۸ سال قبل از میلاد یعنی زمان حمله کورش به بابل بازمی‌گردد. همچنین در برخی از روایت‌ها، از زرتشت به‌عنوان بنیان‌گذار نوروز نام برده شده است. اما در اوستا (دست کم در گاتها) نامی از نوروز برده نشده است.

منطقه‌ای که در آن جشن نوروز برگزار می‌شد، امروزه شامل چند کشور می‌شود. نوروز همچنان در این کشورها جشن گرفته می‌شود. با وجودی که بسیاری از آیین‌های نوروزی در این کشورها به‌صورت مشابه در این کشورها برگزار می‌شود، اما برخی آیین‌های نوروز در این کشورها دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند. به‌طور مثال در افغانستان در روز اول نوروز، سفره هفت‌میوه می‌چینند ولی در ایران، سفره هفت سین می‌اندازند.همچنین کشورهایی مانند مصر و چین جزو سرزمین‌هایی نیستند که در آنها نوروز جشن گرفته می‌شد، اما امروزه جشن‌هایی مشابه جشن نوروز در این کشورها برگزار می‌شود.
(برگرفته شده از مجله رشد)