قندعسل

 
هر سیگار 25 میلی گرم ویتامین C بدن را از بین می‌برد
نویسنده : سحر - ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٩ آبان ۱۳٩۱
 

ویتامین C یکی از ویتامین هایی است که نقش مهمی در بدن ایفا می‌کند اما سیگار کشیدن باعث از بین رفتن این ویتامین در بدن می‌شود.

مجدی بدران، عضو جمعیت آلرژی، ایمنی و مشاوره کودکان و از اعضای دانشکده کودکان دانشگاه عین شمس مصر گفت: بدن یک انسان بالغ در روز نیاز به حدود 60 میلی گرم ویتامین C دارد درحالی که بدن سیگاری ها به حدود 200 میلی گرم از این ویتامین نیاز دارد زیرا کشیدن هر نخ سیگار به طور میانگین 25 میلی گرم از ویتامین C در بدن را از بین می برد.

وی افزود: سطح ویتامین C در سیگاری ها بسیار کمتر از غیر سیگاری ها است.این امر یکی از علل پایین بودن سطح آنتی اکسیدانهای طبیعی در سیگاری ها است.تحقیقات جدید ثابت کرده است: خطر ابتلای افراد دارای کمبود ویتامین C به بیماری آسم به میزان 12 درصد افزایش می یابد و همچنین کمبود این ویتامین در نوزادان باعث کند ذهنی می‌شود.

تحقیقات جدید اشاره دارد که مغز کودک تازه متولد شده بیش از هر عضو دیگری در بدن به ویتامین C نیاز دارد و کمبود آن در نوزادان بر رشد و تحول مغز تاثیر منفی می‌گذارد؛ امری که به نوبه خود بر میانگین هوش و پیشرفت تحصیلی در مرحله بعدی اثر دارد.

ویتامین C در گروه ویتامین‌ها قرار دارد و به شکل قرص‌های 100 و 250 میلی ‌گرمی و قرص جوشان هزار میلی ‌گرمی، پودر 500 میلی‌ گرمی و آمپول 500 میلی ‌گرمی در داروخانه‌ ها موجود است اما قرص جوشان آن به ویژه در فصول سرد سال طرفدار بیشتری پیدا می‌کند.

ویتامین C، ویتامین محلول در آب است که از اجزای ضروری برای ساخت و نگهداری کلاژن و بافت محیطی بین سلولی است.ویتامین C هم در بافت‌های گیاهی و هم در بعضی محصولات حیوانی موجود است. غنی ترین منابع ویتامین C میوه‌ها و سبزی‌ها هستند، آب مرکبات نیز دارای میزان زیادی ویتامین C است.مصرف این ویتامین سبب تقویت دستگاه ایمنی و افزایش سرعت بهبود زخم شده و از تشکیل نیتروزآمین‌ها و نیتروز اوره‌های سرطان‌ زا جلوگیری می‌‌کند. 
 
پولیپ‌های رحم درخانم‌ها
نویسنده : سحر - ساعت ۸:٢۸ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ آبان ۱۳٩۱
 

پولیپ های رحم معمولا غیرسرطانی (خوش خیم) هستند، اگر چه بعضی از آن ها سرطانی‌اند یا می توانند سرطانی شوند.

پولیپ‌های رحم در خانم‌ها

پولیپ ها در دیواره داخلی رحم رشد می کنند. رشد بیش از حد سلول ها در دیواره داخلی رحم (آندومتر) منجر به تشکیل پولیپ ها می شود که پولیپ آندومتر نیز نامیده می شوند

اندازه پولیپ های رحم از چند میلیمتر (کوچک تر از دانه کنجد) تا چند سانتی‌متر (به اندازه گردو یا بزرگ تر) متغیر است.

این پولیپ ها توسط یک پایه پهن و یا باریک به دیواره رحم می چسبند.

آن ها معمولا در رحم باقی می مانند، اما بعضی اوقات از قسمت باز رحم (گردنه رحم) وارد واژن می شوند.
پولیپ های رحم بیشتر در خانم هایی که نزدیک به سن یائسگی هستند و یا یائسه شده اند، دیده می شود، ولی زنان جوان تر هم می توانند دچار آن شوند

علائم پولیپ رحم

- خونریزی نامنظم قاعدگی؛ مثلا داشتن دوره های عادت ماهانه با شدت و مدت متفاوت.

- خونریزی بین دوره های قاعدگی

- عادات ماهانه خیلی شدید

- خونریزی واژن بعد از قاعدگی

- نازایی

 

البته بعضی زنانی که دارای پولیپ رحم هستند، ممکن است خونریزی کمی در عادت ماهانه داشته باشند و یا حتی بدون علائم بالا باشند. 

چه موقع باید نزد پزشک رفت؟

در صورت مشاهده موارد زیر باید فورا به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد:

- خونریزی واژن بعد از قاعدگی

- خونریزی بین عادات ماهانه

- خونریزی نامنظم قاعدگی

علل پولیپ رحم

اگر چه علت اصلی ایجاد پولیپ رحم معلوم نیست، ولی به نظر می رسد عوامل هورمونی در ایجاد آن موثرند.

پولیپ های رحم نسبت به هورمون استروژن حساس هستند، به عبارت دیگر دیواره داخلی رحم، در پاسخ به هورمون استروژن موجود در جریان خون رشد می کند.

عوامل خطر پولیپ رحم

عواملی که احتمال تشکیل پولیپ رحم را افزایش می دهند عبارتند از:

- نزدیک به سن یائسگی و یا بعد از یائسگی

- فشار خون بالا

- چاقی

- مصرف داروی تاموکسیفن برای درمان سرطان سینه در زنان
برخی داروهای هورمونی باعث کوچک شدن پولیپ های رحم و کاهش علائم ناشی از آن می شوند، اما مصرف چنین داروهایی معمولا اثر موقتی دارد

عوارض پولیپ رحم

پولیپ های رحم باعث نازایی زنان می شوند و برداشتن آن ها توسط عمل جراحی باعث باردار شدن فرد می گردد.

همچنین باعث افزایش خطر سقط جنین در زنانی می شود که توسط روش آی وی اف (IVF) یا لقاح خارج رحمی باردار شده اند.

اگر شما نازا هستید و می خواهید توسط روش IVF باردار شوید، پزشک قبل از انتقال جنین (تخم لقاح یافته) به داخل رحم شما، ممکن است با عمل جراحی پولیپ ها را خارج کند.

راه های درمان پولیپ های رحم

روش های درمان پولیپ های رحم که توسط پزشک توصیه می شود عبارتند از:

1- مراقبت بدون درمان خاص: پولیپ های کوچک رحم که علائمی هم ندارند، ممکن است خودبخود برطرف شوند. لذا درمان خاصی در این موارد توسط پزشک توصیه نمی شود، مگر اینکه فرد مبتلا در معرض خطر سرطان رحم قرار بگیرد.

2- داروها: برخی داروهای هورمونی باعث کوچک شدن پولیپ های رحم و کاهش علائم ناشی از آن می شوند، اما مصرف چنین داروهایی معمولا اثر موقتی دارد و بعد از قطع مصرف آنها، علائم دوباره برمی گردند.

3- کورتاژ کردن: پزشک توسط یک وسیله بلند فلزی که حلقه ای در انتهای آن است (وسیله کورتاژ کردن) دیواره داخلی رحم را می تراشد. با این وسیله می توان پولیپ را برداشت، یا از بافت دیواره داخلی رحم نمونه برداری کرد تا آن نمونه در آزمایشگاه مورد بررسی و آزمایش قرار بگیرد.

ممکن است پزشک عمل کورتاژ را همراه با وسیله هیستروسکوپ انجام دهد. هیستروسکوپ وسیله ای است که از راه واژن وارد رحم می کنند و پزشک توسط آن دیواره داخلی رحم را روی مانیتور می بیند.

4- عمل جراحی: در طی هیستروسکوپی (آندوسکوپی رحم) می توان توسط وسایل خاصی، پولیپ های رحم را خارج کرد. پولیپ های خارج شده ممکن است برای بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه فرستاده شوند تا مشخص شود سرطانی هستند یا نه؟

اگر پولیپ های رحم دارای سلول های سرطانی باشند، پزشک درباره مراحل بعدی آزمایشات و درمان با بیمار صحبت خواهد کرد.

به ندرت پولیپ های رحم بعد از درمان مجددا برمی گردند. اما اگر اینطور شود، بیمار به درمان های بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد.


 
 
3سؤال تا تشخیص سرطان تخمدان
نویسنده : سحر - ساعت ۸:٢٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ آبان ۱۳٩۱
 

اغلب خانم‌ها نگران ابتلا به سرطان هستند و ترجیح می‌دهند قبل از وخیم شدن اوضاع بیماری آنها تشخیص داده شود

اما در ضمن از بررسی‌های بیهوده هم دل خوشی ندارند و از اینکه به هول و نگرانی بیهوده دچار شوند بیزارند. شاید به همین علت است که محققان به تازگی اعلام کرده‌اند غربالگری تمام زنان برای سرطان تخمدان بیشتر از اینکه فایده داشته باشد ضرر دارد.

اما آنها متوجه شده‌اند که یک پرسشنامه 3 سؤالی که جواب دادنش کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد ممکن است بتواند به این روش کمک کند. به طور معمول آزمایش خون از نظر وجود آنتی ژن سرطانی 125 و سونوگرافی برای غربالگری این سرطان به کار می‌رود. اما بسیاری از خانم‌ها به علت مثبت بودن این آزمایشات مجبور به جراحی بیهوده می‌شوند.

بنابراین محققان اعلام کرده‌اند بهتر است قبل از انجام این کارها بیمار یک پرسشنامه 90 ثانیه‌ای را پر کند. حتی می‌توان این پرسشنامه را قبل از وارد شدن بیمار به اتاق پزشک یعنی در اتاق انتظار به او داد تا پرکند و بعد بر اساس آن برای آزمایشات بعدی تصمیم گرفت. لازم است بدانید این سؤال‌ها راجع به علائم عمومی سرطان تخمدان است و ممکن است در سایر بیماری‌ها مانند روده تحریک پذیر و... هم دیده شود.

لازم است بدانید سرطان تخمدان یک بیماری کشنده است مگر اینکه زود تشخیص داده شود. یعنی اگر زنان با ظهور اولین علائم به پزشک مراجعه و بیماریشان تشخیص داده شود، اغلب درمان می‌شوند اما متاسفانه اغلب علائم بیماری خاص این بیماری نیست و به راحتی مورد غفلت قرار می‌گیرد.

درد شکمی و لگنی، احساس پری شکم و ناتوانی از خوردن مقدار عادی غذا، احساس شناوری در شکم و یا بزرگی شکم 3 علامتی هستند که در این پرسشنامه مدنظر قرار گرفته‌اند. متخصصان معتقدند 5 درصد زنان این مشکلات را دارند. اما از آنجا که 57 درصد زنان در مراحل اولیه سرطان تخمدان و 80 درصد زنان در سرطان پیشرفته تخمدان دچار چنین علائمی می‌شوند؛ لازم است کسانی که یکی از این مشکلات را دارند بررسی شوند.

نترسید اغلب زنانی که این مشکلات را دارند هم مبتلا به سرطان تخمدان نیستند. البته بررسی‌های بیشتر می‌تواند به آنان کمک کند که سایر بیماری‌های آنها از جمله نشانگان روده تحریک‌پذیر و فیبروم رحم هم در آنها تشخیص داده و درمان شود.
محققان بر این باورند که زنان اگر بیش از یک سال از علائم فوق رنج برده‌اند، به احتمال زیاد دچار سرطان نیستند. اما اگر علائم آنها حدود 2 هفته تا یک ماه است شروع شده لازم است به پزشک خود مراجعه و بررسی‌های لازم را انجام دهند. با تمام این حرف‌ها هنوز هم محققان به دنبال روشی واقعی و مطمئن‌تر برای غربالگری این سرطان هستند