قندعسل

 
پیشگیری ازارتروز
نویسنده : سحر - ساعت ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٦ دی ۱۳۸٧
 

دوزانو وچهار زانو ننشینید...
 
دو زانو و یا چهار زانو نشستن در تشدید دردهای مفصل زانو موثر است.

دکتراصولی ارتوپد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: صحیح نشستن و صحیح برخواستن تاثیر مهمی در جلوگیری از ساییدگی و آرتروز زانو دارد.

وی گفت: آرتروز و ساییدگی زانو در میان زنان بیشتر از مردان است و با توجه به اینکه عوامل روحی و روانی در افزایش دردهای مفصلی تاثیر گذارند، یکی از علل افزایش دردهای مفصلی در زنان عوامل روحی است. همچنین افراد مجرد و یا مطلقه بیشتر دچار آسیب‌های زانو می شوند.

وی در مورد کاهش دردهای زانو و مفاصل تاکید کرد: افراد مسن که از درد زانو رنج می برند، بهتر است از عصا استفاده کنند،‌ چرا که عصا 50 درصد فشار را کم می کند و توصیه می شود عصا طرف مقابل زانویی که درد می کند یا آسیب دیده است گرفته شود. 

وی گفت: درمان های دارویی و جراحی زانو در موارد شدید از درمان های ضروری هستند در عمل جراحی زانو، رویه مفصل تعویض شده و در واقع مفصل مصنوعی برای فرد گذاشته می شود که درد را تا حد زیادی کاهش می دهد.
وی گفت: به دنبال آرتروز و ساییدگی زانو که منجر به بی تحرکی و ناتوانی در فرد می شود، افسردگی‌های ناشی از بی تحرکی، در فرد شدت می یابد که با برطرف کردن مشکل زانو و آسیب‌های آن این مشکلات نیز برطرف می شود.

چون ما بنشین وگرنه بیمار شوی!
متخصصان می‌گویند بر خلاف تصور ما درست نشستن مترادف با سیخ نشستن نیست.یک عمر شنیده بودیم : «بچه راست بشین، صاف بشین، انقدر قوز نکن!» اما انگار تازه معلوم شده که این توصیه مادرانه همیشه هم برای کمر و ستون فقراتمان مفید نبوده است.

اگرچه منظور مادر این بوده که قوز نکنیم و روی کتاب ها خم نشویم و هنوز هم پزشکان این توصیه را تایید می‌کنند، اما به هر حال چیزی که به تازگی محققان اسکاتلندی و کانادایی با استفاده از یک مدل جدید ام آر آی نشان داده اند، این است که راست نشستن بیش از حد، فشار غیر ضروری در ناحیه کمر ایجاد می کند که خیلی هم به نفع ستون فقرات نیست.

آنها معتقدند بهترین حالت نشستن پشت میز این است که کمی بدن را به عقب متمایل کنیم، بطوریکه زاویه بین ران‌ها و تنه حدود 135 درجه شود. البته از آنجایی که این زاویه ممکن است باعث سرخوردن ما به عقب و حتی افتادنمان شود (اگر تکیه گاهی نداشته باشیم ) محققان به 120 درجه هم رضایت داده اند. آنها می گویند این گونه نشستن می‌تواند باعث کاهش کمر درد شود.