قندعسل

 
کنترل اشتها با مصرف شیر در صبحانه
نویسنده : سحر - ساعت ٦:٤۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢ مهر ۱۳۸۸
 

این طور به نظر می‌رسد که پروتئین‌های موجود در شیر در کنترل اشتهای بیماران موثرتر از قند موجود در آبمیوه‌ها باشد. مطالعات پیشین نیز نشان داد که پروتئین عموما احساس رضایت بیشتری ایجاد می‌کند و بازدارنده اشتهای قوی‌تری از کربوهیدرات است.

صبحانه یکی از وعده‌های غذایی اصلی است که بویژه توسط چاق‌ها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. خیلی از افراد چاق این وعده را به راحتی از برنامه غذایی خود حذف می‌کنند به این بهانه که کنترل وزن بهتری داشته باشند.

بعضی از افراد چاق ذکر می‌کنند که خوردن صبحانه باعث افزایش اشتهای آنان طی روز می‌گردد. مطالعات متعدد حاکی از آن است که داشتن صبحانه منظم به تنظیم وزن شما کمک می‌کند، اما این که چه مواد غذایی را در صبحانه مصرف کنیم، نیز دارای اهمیت است.

نتایج یک مطالعه اخیر نشان داده است که مصرف یک لیوان شیر کم‌چرب به‌جای آبمیوه در صبحانه سبب می‌شود فرد احساس سیری بیشتری تا زمان ناهار داشته باشد و از طریق کنترل اشتها کاهش وزن بیشتری را باعث شود.

در این مطالعه، پژوهشگران استرالیایی 34 بزرگسال زن و مرد را که از اضافه وزن رنج می‌بردند در 2 روز مجزا، مورد بررسی قرار دادند. در یک روز شرکت‌کنندگان صبحانه‌ای با نان تست به همراه یک لیوان شیر داشتند و در روز دیگر نان تست به همراه یک لیوان آبمیوه مصرف کردند.

در هر 2 روز، سپس شرکت‌کنندگان در ساعت مشخص ناهار را سرو کردند و از آنها خواسته شد تا زمانی که کاملا احساس سیری کنند، غذا بخورند. همچنین گرسنگی آنها قبل از صبحانه، در فاصله صبحانه و ناهار و بعد از ناهار مورد ارزیابی قرار گرفت....


نتایج این مطالعه حاکی از آن است که زنان و مردان بعد از صرف شیر در صبحانه، طی روز احساس رضایت و سیری بیشتری داشتند. علاوه بر این افراد به طور میانگین 5/8 درصد کالری کمتری در ناهار در مقایسه با افرادی که در صبحانه آبمیوه خورده بودند، دریافت می‌کردند.

این طور به نظر می‌رسد که پروتئین‌های موجود در شیر در کنترل اشتهای بیماران موثرتر از قند موجود در آبمیوه‌ها باشد. مطالعات پیشین نیز نشان داد که پروتئین عموما احساس رضایت بیشتری ایجاد می‌کند و بازدارنده اشتهای قوی‌تری از کربوهیدرات است.

نکته قابل توجه دیگر در این زمینه آن است که سرعت بالای جذب قند موجود در آبمیوه احساس گرسنگی زودرس را در مقایسه با پروتئین‌های موجود در شیر باعث می‌شود، اما اغلب افراد چاق زمانی که تصمیم به رژیم غذایی داشته و می‌خواهند کالری کمتری مصرف کنند، براساس یک باور غلط از مصرف لبنیات اجتناب می‌کنند، اما این مطالعه نشان می‌دهد، لبنیات کم‌چرب مانند شیر کم‌چرب بهتر از مواد غذایی پرکربوهیدرات که میزان کالری مشابه دارند، اشتهای افراد را کنترل می‌کند.

نکته عملی: داشتن صبحانه به طور منظم یکی از نکات اساسی در موفقیت برای کاهش وزن است. انتخاب درست مواد غذایی اثرات مفید صبحانه را در کنترل وزن به همراه خواهد داشت.

در این بین مصرف شیر کم‌چرب که بویژه در افراد چاق کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد، به مراتب از مواد حاوی قند مانند انواع آبمیوه‌ها در کاهش وزن موثرتر خواهد بود.

دکتر حمیدرضا فرشچی
متخصص تغذیه بالینی و متابولیسم

منبع
پرشین وی