نقد دینی سریال یوسف پیامبر

یک محقق دینی: یوسف تصویر یک پیامبر الهی نیست [ March 07, 2009 ] 


خبرگزاری فارس: «حجت‌الاسلام وحیدی» مهم‌ترین ایراد مجموعه «یوسف پیامبر(ع)» را به تصویری مربوط دانست که سریال از حضرت یوسف ارائه می‌دهد که بیشتر در حد یک انسان خوب و جوانی متدین است که نمونه آن را در دوره انقلاب و دفاع‌مقدس می‌دیدیم تا یک پیامبر الهی.

«حجت‌الاسلام وحیدی» در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبری فارس «توانا»، در مورد سریال حضرت یوسف(ع) گفت: ابتدا باید از زحمات کارگردان دلسوز و انقلابی آقای سلحشور، که همیشه دغدغه ساخت سریال‌های مذهبی و عقیدتی را داشتند و هنر خود را در راه ترویج ارزش‌ها و معرفی الگوهای برتر بشری صرف کرد و در این راه قطعاً بی‌مهری و بی‌انصافی‌های زیادی دیده و شنیده اند، تشکر کرد. 
این محقق مسائل دینی ادامه داد: در این زمانه‌ای که همت غالب هنرمندان ما به تصویر کشیدن مسائل مبتذل عشقی، خشونت و کشمکش است، هنرمندی پیدا شده که یک سوره از قرآن را سرلوحه کار خود قرار داده و زندگی زیبای حضرت یوسف(ع) را به تصویر درآورده و با آرزوی موفقیت برای او و الگو قرار گرفتن کار او برای همه هنرمندان عزیز کشورمان نکاتی را دوستانه و از سر خیرخواهی به این سریال متذکر می‌شوم. 
وی در خصوص مهم‌ترین ایرادهای وارده به این مجموعه گفت: یوسف این فیلم تصویر یک پیامبر الهی نیست بلکه انسان خوبی است که همواره او را در اندازه جوانان متدین و خوبی که در زمان انقلاب و دفاع مقدس می‌دیدیم، ارزیابی می‌کنم. 
این محقق مسائل دینی گفت: سئوال این است که اگر بخواهیم جوانی تمام اولیای خداوند را به تصویر بکشیم، یک چیزی در حد همین یوسف است که در این فیلم می‌بینیم. توقع داشتم وقتی این سریال را نگاه می‌کردم، خود را در برابر پیامبر بزرگی ببینم که بر قلب و جانم مسلط است و هیبت او سراسر وجودم را بلرزاند. چیزی که تجربه‌اش را در بازی «آنتونی کوئین» در نقش حمزه و عمر مختار با همه وجود حس کردم. البته توقع دیدن بازی «آنتونی کوئین» را از کارگردان یوسف پیامبر نداریم. 
وی تصریح کرد: زیاد نشان دادن حضرت یوسف در این فیلم از ارزش و اعتبار حضرت کاسته و کارگردان این فیلم برای کوچک‌ترین کارها، چهره یوسف را خرج کرده است و کاری نکرده تا مخاطب با فکر و خیال خود، یوسف را پیدا و او را در ذهن خود بسازد و همین دلیل، موجب کم شدن هیبت او در دل‌ها شده است. 
وحیدی ادامه داد: هنوز یادمان نرفته که مرحوم مصطفی عقاد بدون آن که پیامبر را نشان دهد، چگونه سیمای پر نور نبی خاتم را به همه جهانیان نشان داد و بدون آن که تصویری از امیرالمؤمنین(ع) نشان دهد با نشان دادن نوک ذوالفقار آن حضرت، شجاعت و جنگ‌آوری آن امام را به رخ بینندگان کشید، خیلی از کارهای یوسف را می‌شد با نشان ندادن او، نمایش داد تا جایی که سخنان بزرگ را در سکوت می‌توان منتقل کرد. 
وی در خصوص نقش زلیخا گفت: پر رنگ شدن نقش قطام و حاشیه‌ای شدن نقش امام، که اشتباه آقای میرباقری در سریال امام علی(ع) بود، در این سریال هم تکرار شد تا جایی که زلیخا، شخصیت دوم فیلم نقش خود را پا به پای حضرت یوسف بازی کرد. به طوری که بیان می‌شود درس‌هایی که از زلیخا برای به دست آوردن معشوق و گذشت از همه چیز فراگرفته‌می‌شود، از یوسف نمی‌توان فراگرفت. این در حالی است که در سوره یوسف بیش از صد آیه مربوط به حضرت یوسف و فقط پنج آیه مربوط به مسائل زلیخا است و 95 آیه مباحث حضرت را مطرح می‌کنند. 
حجت‌الاسلام وحیدی در مورد نقش حضرت یعقوب بیان داشت: حضرت یعقوب این فیلم اصلاً در حد و قواره یک پیامبر بزرگ الهی نیست، اینکه پیامبری به خاطر گم شدن فرزند خود تمام امور پیامبری را رها و در گوشه‌ای عزلت و دست از هدایت انسان‌ها بردارد و با فرزندان خود رفتاری قهرآمیز داشته باشد و با ظاهری ژولیده و نامرتب که خلاف شأن نبوت است، منتظر دریافت خبری از یوسف خود باشد، مطلوب نیست. 
این محقق علوم دینی تصریح کرد: بارداری زنان یعقوب در دو قسمت پشت سر هم، تغییر دین فرعون مصر خیلی سریع و آسان، ازدواج، بارداری و متولد شدن فرزند یوسف در یک قسمت، بی‌توجهی یوسف به زلیخا در طول سال‌هایی که عزیز مصر شده در حالی که زلیخا برای رشد یوسف زحمت زیادی کشیده و یوسف سال‌های سال از محبت این خانم بهره‌مند بوده، از یک پیامبر الهی پذیرفتنی نیست و بعید است که وی نسبت به کسی که به این اندازه به او محبت کرده تفقدی نداشته باشد. 
وی افزود: وضعیت زننده حجاب آقایان و بانوان در این سریال، عدم معرفی فهرست منابع سناریوی سریال، نقص عصمت نبی مهم‌ترین برداشت‌های ضعیفی است که مورد استهزای مردم هم قرار گرفته است. 
این محقق مسائل دینی افزود: عدم حضور چند کارشناس قوی و خبره و مورد تأیید مراجع و بزرگان حوزه در نظارت بر نوشتن سناریوی این سریال بزرگ‌ترین ایرادی است که می‌توان به این سریال وارد کرد. 
وی در پایان از زحمات همه دست‌ اندرکاران ساخت این مجموعه و بازی خوب آقای عباس امیری و خانم کتایون ریاحی که جبران بسیاری از ضعف‌های بازی دیگران است، نهایت تشکر و قدردانی را اعلام کرد.( منبع پرشین وی)

/ 0 نظر / 4 بازدید